1
از سلسله جلسات حکمرانی در قرآن ؛ جلسه حکمرانی در قرآن برگزار شد(99/08/03) از سلسله جلسات حکمرانی در قرآن شنبه 3 آبان 99 ساعت 10:30 با ارائه حجت الاسلام والمسلمین دکتر نجف لک زایی به صورت حضوری و مجازی برگزار شد.

از سلسله جلسات حکمرانی در قرآن شنبه 3 آبان 99 ساعت 10:30 با ارائه حجت الاسلام والمسلمین دکتر نجف لک زایی به صورت حضوری و مجازی برگزار شد.

در این جلسه سوره های مکی به ترتیب نزول مورد توجه و بررسی قرار گرفتند. در ابتدای جلسه دکتر لک زایی با اشاره به اینکه آیات و سوره های مکی و مدنی مورد توجه زیادی قرار گرفته است و نظرات مختلفی درباره ترتیب نزول آنها وجود دارد گفت مبنایی که در این جلسه در نظر گرفته شده است روایتی از امام صادق(ع) است که به ترتیب سوره ها اشاره شده است.

دکتر لک زایی افزود: در قرآن در موارد متعددی اشاره شده است که پیامبر خواندن و نوشتن را نمی دانسته است. پیامبر در سوره مزمل امر به عبادت و قیام در شب می شود در حالیکه در سوره مدثر امر به انذار می شود. بنابراین قبل از انذار پیامبر امر به عبادت خداست و اجرا و فرمانبری از پیامبر خداوند مورد توجه است. پس از سوره مدثر سوره فاتحه نازل شده است که جریان شناسی کاملی است. در بخش دوم سوره درخواست هدایت به صراط مستقیم است.

صراط کلمه ای است غیر عربی که دو قول درباره ریشه آن شده است، استریت یعنی خیابان یا استراتژس یونانی. در سوره حمد بر داشتن استراتژی(اهداف، امکانات و روش های رسیدن به اهداف) تاکید می شود.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر نجف لک زایی در ادامه بیان داشت: هدایت در مقابل ضلالت است به معنای ایصال الی الطریق است پس آیه اهدنا الصراط المستقیم کلیدی است. مغضوب کسی است که حق را می داند و پا روی حق می گذارد. ضالین کسانی که خارج از راه قرار دارند و خودشان فکر می کنند در را حق هستند.

دکتر لک زایی افزود: در هر سوره با مفاهیم جدیدی روبرو هستیم هرچند ممکن است مفاهیم قبلی مورد تاکید قرار بگیرد. در سوره مدثر آیه 8 تا 10 از قیامت بحث شده است ولی در سوره تکویر بحث قیامت بسط داده شده است. عذاب کافران برای اولین بار مطرح می شود. در سوره اعلی تسبیح رب، آفرینش، مجددا بحث فلاح، بحث دنیا و آخرت مطرح می شود. عمدتا مفاهیم راهبردی ابعادش بیشتر ترسیم می شود که دنیا را مقدمه آخرت بیان می کند

دکتر لک زایی گفت: سوره بعدی سوره لیل است دو جریان بیشتر توضیح داده می شود. یکی که تقوا پیشه کرده و کسی که بخل و دروغگویی پیشه کرده است. اولین آیاتی است که در آن مباحث اقتصادی مطرح می شود.

سوره بعدی فجر است برای اولین بار نمونه های تاریخی اشاره شده است. مفاهیم این سوره عذاب، هلاکت در همین دنیا است. بحث فساد مطرح می شود. مباحث اقتصادی بیشتر و بحث یتیمان که یتیم را باید تکریم کرد نه به او رسیدگی کرد و سخن از مسکینان آورده شده است. سوره بعدی ضحی است ما ودعک و ماقلی ...

سوره بعدی انشراح است "ان مع العسر یسری" دنیا همراه با سختی است هر چند لطف خداوند هم شامل مومنین است. سوره تبت، سوره عصر، سوره عادیات سوره های بعدی هستند.

دکتر لک زایی افزود: در سوره های مکی اذن جهاد داده نشده است. سوره تکاثر در نفی افتخارت قبیلگی سوره بعدی نزول است.

سوره ماعون به لحاظ حکمرانی مهم و مورد توجه است. ابوسفیان گوسفندانی را ذبح می کرد. ولی فقرا را طرد می کرد و به آنها بخششی نداشت. مباحث اقتصادی همچنان در این سوره پررنگ ظاهر شده است.

سوره علق، سوره نجم از سوره های بعدی نزول هستند. در سوره نجم خدا از پیامبر دفاع می کند. بر اخلاص، صدق و امانتداری وحی پیامبر تاکید می نماید و برای اولین بار بت های مهم مشرکان نام برده شده و نفی شده است. در ادامه شرکت کنندگان در جلسه نظراتشان را مطرح کردند.

منبع: پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی
 
امتیاز دهی
 
 


مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 98
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

پژوهشكده علوم و انديشه سياسي
مجری سایت : شرکت سیگما