1

1
برگزاری جلسه هم اندیشی مقاومت و تداوم انقلاب اسلامی(گرامیداشت شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس) (98/10/25) هم اندیشی علمی با موضوع «سپهبد شهید قاسم سلیمانی و شهید ابو مهدی المهندس؛ مقاومت و تداوم انقلاب اسلامی» با حضور صاحب نظران مطالعات سیاسی برگزار شد.  

هم اندیشی علمی با موضوع «سپهبد شهید قاسم سلیمانی و شهید ابو مهدی المهندس؛ مقاومت و تداوم انقلاب اسلامی»چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ با حضور صاحب نظران مطالعات سیاسی در تالار امام مهدی(عج) در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد.

حجت الاسلام دکتر منصور میراحمدی در این نشست با اشاره به دو مفهوم کلیدی مقاومت و تداوم انقلاب اسلامی اظهار داشت: جایگاه ویژه سردار سلیمانی در این دو مسأله قابل توجه است.

رییس پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی اضافه کرد: با توجه به اهمیت این دو موضوع در شرایط امروز کشور، انجمن علمی مطالعات سیاسی حوزه و پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی به این نتیجه رسیدند که ضمن پاسداشت و گرامیداشت یاد این شهدا از منظر مطالعات سیاسی اسلامی نیز این موضوع را مورد بحث و گفتگو قرار بدهیم.

دکتر میراحمدی در ادامه با تأکید بر این که در این ایام از زوایای گوناگون این حادثه عظیم مورد توجه قرار گرفته است، گفت: در این نشست به لحاظ محتوایی از منظر مطالعات سیاسی اسلامی قصد داریم به این مسأله بپردازیم چرا که همه افراد در این نشست در این زمینه صاحب نظر و تألیفات و کارهای ارزنده ای هستند.

وی با اشاره به لزوم تکریم شخصیت علمی حاج قاسم سلیمانی عنوان کرد: هم ابعاد داخلی و هم ابعاد بین المللی این موضوع می‌ تواند در این نشست مورد بحث و گفتگو قرار بگیرد، چراکه نقش سردار سلیمانی از منظر مقاومت و انقلاب اسلامی اساسی است و تداوم این نقش در عرصه منطقه ای نیز قابل عنایت است.

دکتر میراحمدی با بیان این که خروجی این نشست، تکمیل و به صورت مکتوب منتشر می‌ شود، گفت: قصد داریم که این نشست صرفا محدود به سخنرانی های معدود نشود و نکته هایی که دوستان ارائه می‌ کنند نشان دهنده یک ظرفیت بزرگی برای عنوان این هم اندیشی باشد و نشان خواهد داد که این همایش در سطح یک همایش بین المللی نیز می تواند مطرح شود و در قالب های دیگر نیز از این بحث در آینده استفاده کنیم.
 

در ادامه جلسه حجت الاسلام و المسلمین دکتر "نجف لک زایی" ر ئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در ابتدای این نشست با اشاره به شخصیت سردار شهید قاسم سلیمانی گفت: این شهید، یک نظامی صرف نبود و او از لحاظ اخلاقی نیز الگو به شمار می رفت، این شهید جاذبه فراوانی داشت و به دنبال انسجام در سطح امت بود، شهید سلیمانی ارتباطات گسترده ای با گروه های مختلف داشت.

دکتر علی اکبری معلم عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در ادامه نشست تضعیف هژمونی آمریکا در منطقه را جزو موفقیت های سردار سلیمانی دانست و تصریح کرد: فعالیت های این شهید و هم رزمانش به تضعیف نظام سلطه منجر شد. وی ادامه داد: فعالیت های سردار شهید قاسم سلیمانی موجب تقویت جریان مقاومت در منطقه شد که یک فرصت برای انقلاب اسلامی به شمار می رود، همچنین وحدت بین جریان های انقلابی در داخل ایران و سطح منطقه نیز از دیگر اقدامات شهید سلیمانی بود.

دکتر رجبعلی اسفندیار در بخش دیگر نشست با اشاره به بهره گیری سردار سلیمانی از قدرت نرم اظهار کرد: این شهید علاوه بر اینکه به عنوان یک رزمنده در جبهه ها حضور داشت، با تاسی به ولایت و رهبر معظم انقلاب از قدرت نرم بهره مند بود و با پایبندی به مبانی اسلام از جمله اصل توحید محوری بر وحدت تاکید داشت.

تبدیل شهید سلیمانی به قهرمان امت اسلامی و رویکرد فراراهبردی این شهید، قائم به شخص نبودن جبهه مقاومت به یک فرد، رابطه میان مقاومت و اهداف انقلاب اسلامی، تضعیف قدرت آمریکا در منطقه، شهادت طلبی شهید سلیمانی و بهره گیری محور مقاومت از قدرت نرم از جمله مباحث مطرح شده از سوی شرکت کنندگان در نشست بود.

سخنان تمام شرکت کنندگان در نشست «سپهبد شهید قاسم سلیمانی و شهید ابو مهدی المهندس؛ مقاومت و تداوم انقلاب اسلامی» به صورت اخبار مجزا در ادامه توسط پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر خواهد شد.

شایان ذکر است که سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران بامداد جمعه ۱۳ دی ۱۳۹۸ به همراه ابو مهدی المهندس نائب رئیس سازمان الحشد الشعبی(بسیج مردمی عراق) در حمله عناصر تروریستی آمریکا به شهادت رسیدند.

 
امتیاز دهی
 
 


مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 226
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

پژوهشكده علوم و انديشه سياسي
مجری سایت : شرکت سیگما