در سال 1396؛ اندیشه سیاسی علامه محمدحسین کاشف الغطاء علامه محمدحسین کاشف‌الغطاء از مجتهدان و فقیهانِ زمان‌شناسی بود که خود را وقف علم و دانش کرد و در مسیر تهذیب نفس گام نهاد و برای خدمت به جامعه، کمر همت بست. او برای مبارزه و اصلاح‌گری، داشتن اندیشه و نظام سیاسیِ منسجم را ضرورت انکارناپذیری می‌دانست، از همین رو نظام، مطلوب سیاسی خود را ارائه داد. اثر حاضر، شرح و بسط زندگی و زمانه و نیز نگرگاه‌های سیاسی اوست.

به همت گروه فقه سیاسی، کتاب اندیشه سیاسی علامه محمدحسین کاشف الغطاء، تألیف جناب آقای سیدجواد میرخلیلی از سوی انتشارات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.

در مقدمه این کتاب می خوانیم:

اهميت تحقيق در خصوص بزرگان ديني؛ به خصوص آن‏ها كه صاحب فكر و انديشه در مسائل مربوط به حوزه‏هاي سياسي و اجتماعي زندگي مسلمين هستند، بر هيچ كس پوشيده نيست و تحقيق در خصوص انديشه سياسي آيت الله محمدحسين كاشف الغطاء نيز از اين قاعده مستثنا نيست.
شيخ محمدحسين کاشف‌الغطاء، از مصلحان سده اخير جهان اسلام (متولد 1294هجري قمري- متوفي 1373هجري قمري) و از جمله فقيهان تأثيرگذار و برجسته در تحولات سياسي- اجتماعي در دنياي اسلام و به خصوص در کشور عراق به شمار مي‏رود که با افکار و انديشه‏هاي فقهي- سياسي خود، نقش بسزايي در بيداري امت اسلامي ايفا کرد؛ به گونه‏اي که در طول حيات حدود هشتاد ساله خود علاوه بر تدريس و مرجعيت ديني شيعيان، به سفرهاي تبليغي پرداخت و افکار ژرف و عميق خود در رابطه با مشکلات مبتلابه جوامع اسلامي، بيداري امت اسلامي، بازگشت به عظمت صدر اسلام، راهبرد وحدت مسلمانان، نقد مباني فکري غرب، پيوند وثيق دين و سياست، ولايت فقيه و نقش زمان و مکان در اجتهاد را در قالب تأليفات گسترده در ميان جوامع اسلامي اشاعه داد.
وى معاصر گروهى از بزرگان فقه و اصول و از جمله شاگردان برجسته سيد محمد کاظم طباطبائي يزدى صاحب عروة الوثقى در فقه و آخوند ملا محمد کاظم خراسانى در اصول بوده و شش دوره، دروس خارج اصول خراسانى را درک کرده است. به مدت ده سال هم در درس فقه شیخ آقا رضا همدانى، صاحب شرح الشرائع يا مصباح الفقيه في شرح شرائع الإسلام‏ و سه سال در درس سيد محمد اصفهانى (محقق) و دو سال در درس ميرزا محمد تقى شيرازى حاضر شده است.
تاکنون درباره علامه شيخ محمد حسين آل کاشف‌الغطاء به نسبت گستردگي افکار و انديشه‏هايش در حوزه‏هاي مختلف فقه سياسي، آثار و تحقيقات بسيار اندکي به رشته تحرير در آمده است که همان تعداد اندک نيز به افکار و انديشه‏هاي وي در حوزه وحدت اسلامي و بيداري مسلمين اختصاص دارد. بنابراين، پژوهش حاضر از اين حيث داراي نوآوري خواهد بود که قرار است در آن به کليت انديشه سياسي وي پرداخته شود و در کنار استخراج و تبيين کليت انديشه‏هاي سياسي وي به ارتباط اين انديشه‏ها نيز بپردازد.
در اين پژوهش، با توجه به ويژگي‏هاي محيط بحران‏ زمانه مرحوم کاشف‌الغطاء، به دنبال چيستي انديشه سياسي وی البته در حد امکان با ورود به دستگاه فقه سياسي اين عالم شيعي هستيم.
 
تحلیل اين تحقيق، توصيفي- تحليلي است. به اين صورت که با مراجعه مستقيم به منابع دست اول و آثار بر جاي مانده از اين عالم شيعي و نيز آثار احيا شده وي، توصيف و گزارشي از انديشه سياسي وي خواهد آمد و آن‏گاه بر اساس همان پيش‏فرض‏ها و مفروضات پيش‏گفته جايگاه وي در روند تکاملي انديشه سياسي متفکران مسلمان و به خصوص علماي شيعه می آید و همچنين تعامل افکار و انديشه‏هاي وي نيز با زمينه‏ها و خاستگاه‏هاي عيني و فکري ايشان مورد بررسي خواهد شد. در خصوص چارچوب نظری تحقیق هم از چارچوب بحران توماس اسپریگنز استفاده شده است.
در چارچوب بحران اسپریگنز، در آغاز، درد و معضل و بحران شناسایی شده و آن گاه اندیشورز به دنبال علل وقوع این بحران می گردد و در ادامه با ترسیم وضعیت یک جامعه مطلوب و شرایطی که اگر این بحران و معضل نبود، به دنبال بیان راهبردها و راهکارها جهت حل و درمان آن معضل و بحران می گردد.
با توجه به این چارچوب، اين پژوهش، در برگيرنده يک مقدمه، سه فصل و يک نتيجه‏گيري می باشد.
در فصل اول پژوهش حاضر، زندگي و زمانه کاشف‌الغطاء و اوضاع سياسي- اجتماعي و بحران‏هاي فکري و عيني عصر و زمانه وي و مواجهه او با اوضاع زمانه خود و همچنين زمينه‏هاي عيني و فکري شکل‏گيري انديشه سياسي وي و نيز علل بحران‏هاي فکري و عيني زمانه وي می آید.
در فصل دوم، به نظام سياسي مطلوب از ديدگاه کاشف‌الغطاء پرداخته خواهد شد.
فصل سوم تحقيق حاضر در برگيرنده فعالیت‏های سیاسی و راهکارهاي کاشف‌الغطاء براي حل بحران‏هاي عصر خود می باشد.
در خاتمه تحقيق نيز نتيجه‏گيري آورده شده است.

 
منبع: پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی
 
امتیاز دهی
 
 


مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 480
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

پژوهشكده علوم و انديشه سياسي
مجری سایت : شرکت سیگما