کلان پروژه تفسیر سیاسی قرآن  
           گروه : فقه سیاسی
    عنوان کلان پروژه : تفسیر سیاسی در قرآن کریم
      مدیر کلان پروژه : دکتر عبدالله نظرزاده
       برنامه زمانی :  5 تا 7 سال
 
هدف و ضرورت کلان پروژه  :
   قران کریم به عنوان کتاب آسمانی و آخرین وحی ومعجزه الهی، نقشه زندگی انسان از تولد تا قیامت است، علی­رغم وزن سنگین و تاثیر عمده مسایل سیاسی اجتماعی در زندگی انسان امروز، تامل و تدبّر در عرصه ­های سیاسی اجتماعی قران و آیات سیاسی کمتر مورد توجه دانشمندان و مفسران قرار گرفته و از این جهت قران کریم در ترسیم یک جامعه، حگومت و انسان قرانی یا به تعبیر دیگر یک نظام و تمدن قرانی، مهجور مانده است.   
  از چالش های اساسی در برداشت و تفسیر قرآن کریم، رویکرد سیاسی و حکومتی به آیات الهی است که در دو سر نفی و اثبات کامل قرار دارد، برخی اندیشمندان معتقدند قرآن کریم کتاب نقشه زندگانی بشر از گهواره تا قیامت است و از هیچ امری برای سعادت دنیوی و اخروی انسان فرو گذار نکرده است و مهمترین عرصه زندگانی انسان یعنی سیاست و اجتماع، بیشترین دستورات و احکام را در این کتاب آسمانی به خود اختصاص داده است.
 در مقابل بعضی بر این باورند که هیچ مفهوم سیاسی و حکومتی به معنای امروزین در قرآن کریم وجود ندارد وحتی حکومت پیامبر را امری ناخواسته و غیر مرتبط به وحی الهی قلمداد می کنند. آنچه سبب مهجوریت قرآن کریم در میان سیاست­ورزان، سیاست مداران و اندیشمندان سیاسی گردیده، میان رشته ای بودن سیاست قرآنی و ویژگی و حساسیت فوق العاده هر دو عرصه سیاست و قدرت و قرآن کریم است، لذا مفسران و متخصصان علوم قرآنی از ورود در عرصه سیاست و قدرت هراسناکند و اندیشمندان سیاسی به علت عدم آشنایی با علوم قرآن و تفسیر و حساسیت دین و وحی الهی ترجیح داده­اند ورود علمی و عمیق به مباحث قرآنی را واگذارند.آن چه در  این کلان پروژه مورد نظر است، مبانی نظری و مبادی(تصوری و تصدیقی) مرتبط به عرصه سیاست و قرآن کریم و بررسی امکان و چیستی تفسیر سیاسی قرآن کریم به عنوان روشی مستقل در کنار سایر تفاسیر شناخته شده، همچون تفسیر ادبی، تفسیر روایی، تفسیر باطنی و تفسیر اجتهادی است. در نهایت وصول به یک تفسیر سیاسی جامع در صورت امکان و تفاسیر موضوعی سیاسی است.  
چنان­که در مباحث فلسفة علم (درجه دوم) معهود است، بحث از مبادی و مبانی تفسیر سیاسی، تاریخ و نظریات مختلف این دانش، مباحث روش­شناختی و متدلوژیک و ارتباط آن با سایر دانش­ها و علوم از جمله سیاست و فقه سیاسی از محورهای اساسی این کلان پروژه است. در مباحث درجه اول این دانش، ورود در عرصه تفسیر سیاسی به صورت ترتیبی یا موضوعی به شکل­دهی پیکره اصلی این دانش مدد خواهد رساند.


 
منبع: پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی
کلمات کليدي
کلان پروژه
 
امتیاز دهی
 
 


مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 319
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

پژوهشكده علوم و انديشه سياسي
مجری سایت : شرکت سیگما