• اخبار
  • نشست و همایش
  • معرفی آثار
  • دسترسی سریع

سه شنبه ۲۳ خردادماه برگزار می شود؛
نشست علمی سفر ترامپ به عربستان و پیامدهای منطقه ای آن
نشست علمی سفر ترامپ به عربستان و پیامدهای منطقه ای آن توسط اداره همکاری های علمی و پژوهشی و پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی برگزار می گردد.
معرفی آثار؛
گزارش علمی از کتب منتشر شده آقای دکتر رضا عیسی نیا عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی
دکتر رضا عیسی نیا عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی پژوهشگاه علوم فرهنگ اسلامی است و هم اکنون مدیر گروه علوم سیاسی این پژوهشکده را برعهده دارد. از وی تاکنون 8 کتاب به چاپ رسیده است که گزارش این کتاب ها را در ادامه ملاحظه می فرمایید.
گزارش؛
طرح های پژوهشی مشترک پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی و قطب های فکری فرهنگی
قطب های فکری فرهنگی شامل چهار قطب با موضوعات مختلف است که پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی، همکاری مشترک و فعالی در پروژه های مورد نظر آنها داشته است. در ادامه پروژه های نهایی مصوب آمده است:
در نود و یکمین نشست راویان اندیشه در فرهنگسرای اندیشه؛
کتاب «فلسفه سیاسی صدرالمتالهین» نقد و بررسی شد
نشست نقد و بررسی کتاب فلسفه سیاسی ملاصدرا تالیف دکتر شریف لک زایی در نود و یکمین نشست راویان اندیشه در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.
یکشنبه ۳۱ اردیبهشت در فرهنگسرای اندیشه تهران؛
کتاب فلسفه سیاسی صدرالمتألهین نقد و بررسی می شود
در نود و یکمین نشست راویان اندیشه، کتاب «فلسفه سیاسی صدرالمتألهین» نقد و بررسی می شود. این نشست با همکاری پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و فرهنگسرای اندیشه تهران در روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد.
جدیدترین اثر گروه فلسفه سیاسی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی؛
«جایگاه وحی در فلسفه سیاسی» رونمایی شد
نودمین نشست راویان اندیشه با رونمایی از کتاب «جایگاه وحی در فلسفه سیاسی» با حضور حجت الاسلام احمدرضا یزدانی مولف کتاب، حجت الاسلام ابوالفضل کیاشمشکی و دکتر عبدالله نصری یکشنبه ۲۴ اردیبهشت در فرهنگ‌سرای اندیشه برگزار شد.
درگذشت پدر گرامی جناب آقای دکتر رجبعلی اسفندیار را تسلیت عرض می کنیم
همکار گرامی و عضو هیات علمی گروه فلسفه سیاسی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی بدین وسیله در گذشت پدر گرامیتان تسلیت عرض نموده و برای آن مرحوم مغفرت و رحمت الهی و برای شما از خداوند متعال صبر جمیل و اجر جزیل خواستاریم.
جدیدترین اثر پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی؛
کتاب جایگاه وحی در فلسفه سیاسی منتشر شد + گزارشی از نویسنده
کتاب جایگاه وحی در فلسفه سیاسی از منظر فارابی، ابن سینا، خواجه نصیرالدین طوسی و صدرالمتالهین به همت گروه فلسفه سیاسی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی است که به قلم حجت الاسلام والمسلمین دکتر احمد رضا یزدانی مقدم نگارش یافته است.
اولین پیش نشست کنگره بین المللی توسعه و تعالی علوم بر پایه عقلانیت وحیانی؛
نشست توسعه و تعالی علم سیاست و اخلاق برگزار می شود
اولین پیش نشست کنگره بین المللی توسعه و تعالی علوم بر پایه عقلانیت وحیانی با تکیه بر اندیشه های آیت الله العظمی جوادی آملی با عنوان توسعه و تعالی علم سیاست و اخلاق برگزار می شود.
ویژه انتخابات؛
معرفی کتاب / « انتخابات از نگاه فقه »
بیش از یکصد سال از ورود مفاهیم جدید از جمله انتخابات به ایران اسلامی می گذرد و این موضوع جایگاه مهمی در تصمیم گیری های کلان نظام جمهوری اسلامی پیداکرده است؛ اما تاکنون پژوهش فقهی در خور توجهی در این باره انجام نشده است؛ از این رو پژوهش حاضر با روش اجتهادی به بررسی فقهی انتخابات در عرصه های مختلف نظام سیاسی اسلام پرداخته است.
رییس پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی تأکید کرد:
لزوم انجام فعالیت های پژوهشی در راستای تحقق شعار سال
رییس پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: دو سطح تئوریک و سیاستگذاری لازمه تحقق شعار سال است که در این راستا نهادها و مراکز پژوهشی بیش تر می توانند در آن دو سطح به بحث اقتصاد مقاومتی کمک کنند.
گزارش (2)/ سالی که گذشت؛
کتاب های منتشر شده پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی در سال 1395
پروژه های گوناگون و متعددی در پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی در حال انجام است که در سال گذشته - 1395 - تعدادی از آنها به ثمر نشست.
گزارش (1)/ سالی که گذشت؛
نشست های علمی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی در سال 1395
گروه های علمی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی؛ گروه فقه سیاسی، گروه فلسفه سیاسی و گروه علوم سیاسی، نشست های علمی متعددی در جهت ترویج برنامه ها و گسترش اندیشه سیاسی در اسلام را در سال 1395 برگزار کردند.
معرفی؛
آشنایی با گروه فلسفه سیاسی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی
گروه فلسفه سیاسی یکی از سه گروه پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی است. نخستین فعالیت‌های این گروه به نیمه دوم دهه هفتاد شمسی مى رسد. می توان ادعا کرد که این گروه در زمان تأسیس، تنها گروه فلسفه سیاسی فعال و نخستین گروه فلسفه سیاسی در ایران به شمار می‌رود.
از سوی هیأت ممیزه مشترک مراکز و موسسه های آموزش عالی و پژوهش؛
ارتقای رتبه آقایان دکتر شریف لک زایی و دکتر محمد پزشگی به مرتبه دانشیاری
ارتقای رتبه آقایان دکتر شریف لک زایی و دکتر محمد پزشگی از سوی هیأت ممیزه مشترک مراکز و موسسه های آموزش عالی و پژوهش حوزه ای– دانشگاهی، از مرتبه استادیاری به مرتبه دانشیاری را تبریک‌ می گوییم.
به همت پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی؛
کتاب جامعه شناسی خشونت سیاسی در افغانستان منتشر شد
کتاب حاضر با هدف بازشناسی علل خشونت در افغانستان، در قالب آسیب‌شناسی کلی روابط جامعه و دولت در افغانستان برای بهره‌مندی دانشجویان عزیز و طلاب محترم علوم دینی تهیه شده است. امید است علاوه بر جامعه دانشگاهی و حوزوی، دیگرعلاقه‌مندان نیز از آن بهره‌مند شوند.
یه همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و موسسه امام موسی صدر؛
همایش گفت‌وگو و تمدن در اندیشه امام موسی صدر برگزار می شود
این همایش که به مناسبت سالروز موعظه روزه امام صدر در کلیسای کبوشیین برگزار می‌شود، پنجشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۵، از ساعت ۱۰ تا ۱۲ در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی واقع در قم، خیابان معلم پذیرای علاقه‌مندان است.
به همت گروه فقه سیاسی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی؛
کرسی ترویجی فقه سیاسی و مساله خشونت برگزار می گردد
کرسی ترویجی فقه سیاسی و مساله خشونت در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار می شود.
به همت گروه علوم سیاسی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی؛
کرسی ترویجی اندیشه سیاسی امام خمینی(ره) و نسل سوم انقلاب اسلامی برگزار می گردد
کرسی ترویجی اندیشه سیاسی امام خمینی(ره) و نسل سوم انقلاب اسلامی در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار می شود.
حجت الاسلام والمسلمین ایزدهی:
اهمیت رویکردهای اخلاقی – عرفانی امام خمینی(ره) در عرصه سیاسی
آنچه که مرحوم امام(ره) را درعرصه اندیشه و در مرحله بعد در نظام سیاسی از شمار زیادی از معاصران و بلکه بسیاری از اندیشمندان جهان اسلام در کل تاریخ متمایز می کند این است که مرحوم امام(ره) پیش از اینکه فقیه باشند از لحاظ تاریخی رویکردشان رویکرد اخلاقی وعرفانی است.
به همت گروه علوم سیاسی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی؛
کرسی ترویجی نقد کتاب جمهوری اسلامی ایران و شهروندی برگزار می گردد
کرسی ترویجی «نقد کتاب جمهوری اسلامی ایران و شهروندی» با همکاری پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در انجمن مطالعات سیاسی حوزه برگزار می شود.
کتاب درس گفتارهایی در فقه سیاسی به چاپ دوم رسید
کتاب درس گفتارهایی در فقه سیاسی که توسط پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی تهیه شده است، در نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی مجددا منتشر گردید. در این کتاب آثاری از حجت الاسلام والمسلمین دکتر داود فیرحی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید علی میرموسوی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر منصور میراحمدی و حجت الاسلام والمسلمین دکتر نجف لک زایی با موضوع فقه سیاسی دیده می شود.
در پایان همایش بین المللی گفتگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب؛
راهکارهای پشنهادی کمیسیون های تخصصی جهت گفتگوهای فرهنگی جهان اسلام اعلام شد
همایش بین المللی گفتگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب در عرصه اعتدال و عقلانیت روزهای 2 و 3 بهمن 1395 در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار گردید.
گزارش کمیسیون اول؛
کمیسیون تخصصی اعتدال و عقلانیت در اندیشه و عمل اندیشمندان مسلمان
در این جلسه اندشمندان داخلی و خارجی از کشورهایی همچون الجزائر، عراق و عمان به ارائه مقالات خود پرداختند.
گزارش کمیسیون دوم؛
کمیسیون تخصصی اعتدال و عقلانیت در آموزه های دینی
دومین پنل همایش «گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب در عرصه اعتدال و عقلانیت» به نام اعتدال و عقلانیت در آموزه¬های دینی در سالن علامه طباطبایی سالن همایش های بین المللی غدیر برگزار شد.

گزارش؛
نشست علمی سفر ترامپ به عربستان و پیامدهای منطقه ای آن برگزار شد
نشست علمی سفر ترامپ به عربستان و پیامدهای منطقه ای آن در سوم خرداد 96 توسط گروه علوم سیاسی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی برگزار شد.
گزارش علمی همایش «گفتگو و تمدن در اندیشه امام موسی صدر»
در ادامه مجموعه برنامه های بررسی اندیشه تمدنی امام موسی صدر، در چارچوب تفاهم نامه مشترک میان پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و موسسه امام موسی صدر تدارک، دومین نشست از این برنامه در تاریخ 28 بهمن 1395 با حضور اساتید ارجمند، آقایان؛ حجت الاسلام و المسلمین دکتر محسن الویری، دکتر محمد باغستانی و دکتر شریف لک زایی برگزار شد.
در نشست اسلام و مردم سالاری دینی بیان شد؛
دکتر میراحمدی: الگوی مردم‌سالاری دینی می‌تواند در کشورهای اسلامی دیگر نیز مطرح شود
حجت الاسلام والمسلمین دکتر میراحمدی در نشست اسلام و مردم سالاری دینی گفت: الگوی مردم‌سالاری دینی می‌تواند در کشورهای اسلامی دیگر نیز مطرح شود و رصد مشکلات آن در تعیین آینده‌اش نقش زیادی دارد.
به همت گروه فلسفه سیاسی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی؛
نشست نظریه های وحی در فلسفه سیاسی شیخ اشراق برگزار شد
کرسی ترویجی نظریه‌های وحی در فلسفه سیاسی شیخ اشراق ارایه دهنده حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمدرضا یزدانی‌مقدم، ناقد دکتر احمد بستانی و دبیر علمی آقای رجبعلی اسفندیار روز پنج‌شنبه 30 دی1395 در تالار شیخ انصاری پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی از سوی گروه فلسفه سیاسی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی با همکاری اداره همکاری‌های علمی و پژوهشی پژوهشگاه برگزار شد.
به همت گروه علوم سیاسی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی؛
کرسی صورت‌بندی هویت و قدرت در خاورمیانه برگزار شد
کرسی ترویجی صورت‌بندی هویت و قدرت در خاورمیانه، ارائه دهنده آقای دکتر محمود یزدان‌فام، ناقد دکتر مقصود رنجبر و دبیر علمی دکتر علیرضا زهیری روز پنج شنبه مورخ 16/10/95 در سالن طبرسی دفتر تبلیغات اسلامی با همکاری گروه علوم سیاسی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی و اداره همکاری­ های علمی و پژوهشی برگزار شد.
به همت گروه علوم سیاسی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی؛
دستاوردهای علمی و مراحل اجرایی پروژه «سیاست هویت در جمهوری اسلامی ایران» تبیین شد
مجری پروژه «سیاست هویت در جمهوری اسلامی ایران»، با حضور در جلسه شورای علمی گروه علوم سیاسی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، گزارشی محتوایی و اجرایی از وضعیت این پروژه ارائه کرد.

آثار
لیست آثار منتشر شده گروه فلسفه سیاسی
لیست آثار منتشر شده گروه فقه سیاسی
لیست آثار منتشر شده گروه علوم سیاسی
درآمدی بر فلسفه سیاسی اسلامی
درآمدی بر فلسفه سیاسی اسلامی
مباحث سیاسی بحارالانوار
مباحث سیاسی بحارالانوار
روحانیت و انقلاب اسلامی
روحانیت و انقلاب اسلامی
هرمنوتیک و اجتهاد در فقه سیاسی
هرمنوتیک و اجتهاد در فقه سیاسی
مبانی فلسفه سیاسی مشاء
دانش سیاسی در ایران مجموعه گفتگوها
انتخابات از نگاه فقه
العالمیة الإسلامیّة
جمهوری اسلامی ایران و شهروندی (مبانی و اصول)
اندیشه سیاسی امام خمینی; و نسل سوم انقلاب اسلامی ایران
نقد و ارزیابی عرفی گرایی در جمهوری اسلامی ایران
عقل و سیاست در اندیشه سیاسی ایران معاصر
تمایزات فقه و فقه سیاسی
نقد و بررسی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران
عرصه عمومی و خصوصی در فقه شیعه
مبانی معرفتی تفسیر سیاسی قرآن
نقد نگرش های حداقلی در فقه سیاسی
چشم‌انداز دانش سیاسی در ایران (جلد اول: مجموعه مقالات)
درآمدی بر فلسفه سیاسی صدرالمتألهین
درآمدی بر فلسفه سیاسی صدرالمتألهین
موانع و فرصت‌ های همگرایی در جهان اسلام
موانع و فرصت‌ های همگرایی در جهان اسلام
انديشه سياسي آيت¬الله سيد محسن طباطبايي (حكيم)

افتخارات
لیست آثار برگزیده پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی

                                                                                                                                 
- آثار برگزیده کتاب سال حوزه:


 
ردیف عنوان مؤلف سال
1 اندیشه سیاسی فارابی محسن مهاجرنیا 1380
2 اندیشه سیاسی شیخ طوسی محمدرضا موسویان 1380
3 اندیشه سیاسی محقق سبزواری نجف لک­زایی 1380
4 تحفه الملوک به کوشش عبدالوهاب فراتی 1381
5 اندیشه سیاسی صدرالمتألهین نجف لک­زایی 1381
6 آزادی در فلسفه سیاسی اسلام منصور میراحمدی 1381
7 اندیشه سیاسی علامه مجلسی ابوالفضل سلطان­محمدی 1381
8 اندیشه سیاسی ابن عامری علی فریدونی 1383
9 نظارت بر قدرت در فقه سیاسی سید سجاد ایزدهی 1388
10 کتاب پیامد سیاست ها و برنامه های توسعه ج.ا.ا سید محمد تقی آل غفور 1392


- آثار برگزیده کنگره دین ­پژوهان کشور:

 
 
ردیف عنوان مؤلف سال
1 مبانی تحزب در اندیشه سیاسی اسلام سیدعبدالقیوم سجادی 1381
2 اندیشه سیاسی صدرالمتألهین نجف لک­زایی 1381
3 چیستی فلسفه سیاسی در حوزه تمدن اسلامی محمد پزشکی 1382
4 مردم­سالاری دینی مسعود پورفرد 1383
5 روش­شناسی دانش سیاسی تمدن اسلامی جمعی از محققان 1385
6 اخلاق و سیاست در اندیشه سیاسی اسلام نجمه کیخا 1385
7 کتاب مباحث سیاسی بحارالانوارج1 ابوالفضل سلطان محمدی 1393
8 کتاب روحانیت و تجدد عبدالوهاب فراتی 1393
9 انتخابات از نگاه فقه روح الله شریعتی 1394
10 درآمدی بر فلسفه سیاسی صدرالمتألهین سید خلیل الرحمان طوسی 1395
 
- دوسالانه پژوهش برتر حکومت اسلام:

 
ردیف عنوان مؤلف رتبه سال
1 چالش سیاست دینی و نظم سلطانی دکتر نجف لک­زایی اثر برتر بخش عادی 1385
2 آزادی در فلسفه سیاسی اسلام دکتر منصور میراحمدی اثر شایسته قدردانی 1385
3 ساختار منطقی اندیشه سیاسی اسلام ترجمه مصطفی فضائلی اثر شایسته قدردانی 1385
4 اندیشه سیاسی ابوالحسن عامری علی فریدونی اثر شایسته قدردانی 1385
5 اندیشه سیاسی اخوان­الصفا علی فریدونی اثر شایسته قدردانی 1385
6 اندیشه سیاسی صدرالمتألهین دکتر نجف لک­زایی اثر شایسته قدردانی 1385
7 اندیشه سیاسی فارابی محسن مهاجرنیا اثر شایسته قدردانی 1385
8 اندیشه سیاسی فاضل مقداد سید محمدرضا موسویان اثر شایسته قدردانی 1385
9 اندیشه سیاسی مسکویه محسن مهاجرنیا اثر شایسته قدردانی 1385
10 بررسی تطبیقی نظریه­های ولایت فقیه شریف لک­زایی اثر شایسته قدردانی 1385
11 چیستی فلسفه سیاسی در حوزه تمدن اسلامی محمد پزشگی اثر شایسته قدردانی 1385
12 مردم­سالاری دینی مسعود پورفرد اثر شایسته قدردانی 1385
13 وجوه سیاسی فلسفه شیخ شهاب­الدین سهروردی رجبعلی اسفندیار اثر شایسته قدردانی 1385
14 مسئله­شناسی مطالعات سیاسی اسلامی دکتر سیدصادق حقیقت اثر شایسته قدردانی 1385
.
- آثار برگزیده جشنواره بین المللی فارابی:

 
ردیف عنوان مولف رتبه تاریخ برگزاری
1 نظارت بر قدرت در فقه سیاسی سید سجاد ایزدهی اثر شایسته قدردانی 1388
.
- آثار برگزیده کتاب سال دانشجویی:

 
ردیف عنوان مؤلف سال
1 اندیشه سیاسی صدرالمتألهین نجف لک­زایی 1381
2 تحفه الملوک ج 1 و 2 به کوشش عبدالوهاب فراتی 1381
3 مردم­سالاری دینی مسعود پورفرد 1385
4 صورت بندی مطالعات زنان در جهان اسلام محمد پزشکی 1388
.
- برگزیدة دومین نمایشگاه مراکز علمی
پژوهشی حوزه علمیه قم:
 
ردیف عنوان سال
1 غرفه پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی 1381
.
- برگزیدة جشنواره شیخ طوسی:

 
ردیف عنوان مؤلف سال
1 مبانی تحزب در اندیشه سیاسی اسلام سیدعبدالقیوم سجادی 1383
.
- آثار برگزیده جشنواره آیین و خرد:

 
ردیف عنوان مؤلف سال
1 مردم سالاری دینی مسعود پورفرد 1384
2 اسلام و جهانی شدن سیدعبدالقیوم سجادی 1384
3 مجموعه آثار تاریخ اندیشه سیاسی متفکران مسلمان متعدد 1384
.
- برگزیده جشنواره مرزبانی وحی و خرد:

 
ردیف عنوان مؤلف سال
1 مجموعه اندیشه سیاسی متفکران مسلمان متعدد 1387
.
- کتاب سال جمهوری اسلامی ایران:

 
ردیف عنوان مؤلف سال
1 چالش سیاست دینی و نظم سلطانی /  اثر شایسته تقدیر نجف لک­زایی 1387
.
- کتاب فصل جمهوری اسلامی ایران:

 
ردیف عنوان مؤلف سال
1 مباحث سیاسی بحارالانوارج 1 /  اثر شایسته تقدیر ابوالفضل سلطان محمدی 1390
2 کتاب پیامد سیاست ها و برنامه های توسعه ج.ا.ا / برگزیده کتاب فصل سید محمد تقی آل غفور 1391
.
- جشنواره اندیشه سیاسی امام خمینی(انجمن مطالعات سیاسی حوزه):

 
ردیف عنوان مولف سال
1 انسان شناسی و پیامدهای آن در اندیشه سیاسی هابز و علامه طباطبایی احمدرضا یزدانی مقدم 1392
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

پژوهشكده علوم و انديشه سياسي
مجری سایت : شرکت سیگما